4 kwietnia 2017

7-04-2017 godz. 18:00 – wykład gościnny architektów z pracowni PORT pt. „Poszukiwania”

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej serdecznie zaprasza na wykład „Poszukiwania”, który wygłoszą architekci Józef Franczok i Marcin Kolanus z pracowni „Port”.

https://www.facebook.com/PORTaktualnosci/?pnref=lhc

 

Piątek 7 kwietnia 2017 roku godz. 18:00 aula I na parterze starego skrzydła Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 40.

 

Architekci zaprezentują dorobek pracowni. Opowiedzą o drodze, poszukiwaniach i celach jakie stawiają architekturze.

 

Pracownię architektoniczną Port prowadzą we Wrocławiu architekci po Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej -  Józef Franczok pochodzący ze wsi Węgry pod Opolem i Marcin Kolanus pochodzący z Łasku. Marcin Kolanus pracował w pracowniach architektonicznych w Danii i Hiszpanii, zaś Józef Franczok w Kolumbii. W 2015 roku na Dolnośląskim Festiwalu Architektury DOFA otrzymali nagrodę dla najlepszej młodej pracowni architektonicznej na Dolnym Śląsku „za błyskotliwość, poszukiwanie własnego architektonicznego języka, umiejętne posługiwanie się kolorem i skalą. Za wyjście poza ramy typowej pracowni architektonicznej i chęć znalezienia w swym działaniu społecznej powinności architekta”

Przebudowa szkoły w Chrościcach na przedszkole „Mali Odkrywcy” ich autorstwa znalazła się w finale VIII edycji konkursu „Życie w Architekturze” zorganizowanego przez miesięcznik Architektura-murator pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Centrum Biznesu w Opolu ich autorstwa znalazło się w finale edycji 2016 konkursu Cement w Architekturze.  W 2012 roku wspólnie z Mariuszem Nowakiem zdobyli I nagrodę w konkursie na przebudowę starej Hali Maszyn wodociągów w Opolu na centrum konferencyjno-wystawiennicze. W 2007 roku Józef Franczok (wspólnie z Wojciechem Robakiem, Agnieszką Hepner i Tomaszem Szenkiem) zwyciężył w konkursie Dom Opolski XXI wieku.

Pracownia PORT ma w dorobku szereg różnych projektów. Między innym przebudowę domu dla osób starszych przy klasztorze sióstr Franciszkanek. Trwa przebudowa samego klasztoru. Wkrótce ma ruszyć budowa domów jednorodzinnych na Teneryfie.

 

Józef Franczok i Marcin Kolanus byli w gronie koordynatorów będącej częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 serii wykładów zagranicznych architektów zatytułowanej „Duże A”. Józef Franczok pracuje na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym Uniwersytetu Opolskiego i jest członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Józef Franczok i Marcin Kolanus prowadzili warsztaty architektoniczne dla studentów, młodzieży oraz dzieci. W swojej pracowni organizują wykłady, wystawy, warsztaty i pokazy filmów.

 

Swoje podejście do zawodu architekta charakteryzują następującymi słowami:

PORT oznacza dla nas otwartość. Odwagę spoglądania daleko w nieznane. Oddychanie świeżym powietrzem. Miejsce, w które różne jednostki przybywają i odpływają. W porcie zawarte jest wiele znaczeń. Różnorodność i stabilizacja, technika i siła żywiołu, świeżość, zapach i smak oceanu... Współpraca i indywidualność. Wolność, radość, czasem tęsknota. Dodamy za Christianem Norbergiem-Schulzem – ' "Port" jest zresztą jednym z najczęściej rozpoznawanych typów miejsca i w wielu językach tego słowa używa się jako synonimy bezpieczeństwa i przynależności. (...) Dla ludzi dorastających w portach, łódź staje się znaczącym środkiem komunikacji, dając im wielką wolność wyboru dróg.'

Projekty to czas naszego życia, dlatego podejmując się zlecenia staramy się zrobić coś pięknego, ważnego, czy interesującego. Robimy rzeczy, w które wierzymy, które uważamy, za dobre i z których możemy czerpać satysfakcję. Sięgamy do osiągnięć filozofii, inżynierii, techniki, socjologii, psychologii, biologii, ekonomii ... , staramy się pracować interdyscyplinarnie. Czasami kierujemy się intuicją, czasami poczuciem humoru. Staramy się poszukiwać najlepszych rozwiązań w dialogu z ludźmi oraz własnymi przekonaniami. Nie schlebiamy jeśli sądzimy, że działanie jest fałszywe. Analizujemy problemy. Wierzymy, że są dobre rozwiązania.