20 listopada 2018

środa 13 XI 19:45 – Młodzi architekci Japonii i ich strategie – wykład Tsutomu Nozakiego

W środę 21 listopada o godz. 19:45, na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, wykład "Młodzi architekci Japonii i ich strategie" wygłosi Tsutomu Nozaki – profesor architektury z Japonii. Wykład będzie w języku polskim.

 

środa, 21 listopada 2018 roku, godz. 19:45

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej,

Ul. Nadbystrzycka 40, aula III (430) – IV piętro – nowe skrzydło

 

Profesor Tsutomu Nozaki jest japońskim architektem, absolwentem Wydziału Architektury Uniwersytetu Waseda w Tokio, był nauczycielem akademickim między innymi na Uniwersytecie Aichi Shukutoku, Uniwersytecie Kobiet Nagoyai w Gifu, Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wielokrotnie prowadził warsztaty dla studentów.

 

W licznych artykułach i książkach, oraz wystawach, których był autorem oraz podczas wykładów gościnnych dla różnych instytucji popularyzuje architekturę Japonii, zaś w Japonii architekturę krajów Europy – głównie Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Czech, Słowacji i krajów bałkańskich.

 

Tsutomu Nozaki prowadził własną pracownię architektoniczną w Japonii. Wśród jego realizacji są kampus i budynki Uniwersytetu Aichi Shukutoku, wykonany z tektury pawilon do picia herbaty w holu Kobiecego Uniwersytetu Sugiyama w Nagoi, czy polska restauracja “Polonez” w Nagoi. Współpracował przy tworzeniu pawilonu polskiego i litewskiego na EXPO AICHI w 2005 roku, Jest zaangażowany w projekt budowy Centrum Kultury Japonii w Sopocie.

 

Tsutomu Nozaki podczas studiów doktoranckich przebywał na stypendium UNESCO w Polsce. Doktorat uzyskał na podstawie pracy doktorskiej "Architektura sakralna w Polsce i Środkowej Europie. Porównanie architektury sakralnej katolickiej, protestanckiej, grekokatolickiej i prawosławnej."

 

Tsutomu Nozaki jest prezesem Polsko-Japońskiego Stowarzyszenia Wymiany Kultury w Nagoi, wiceprezesem Klubu Japońskiego w Polsce. Jest członkiem Międzynarodowej Unii Architektów UIA, Japońskiego Instytutu Architektury, Stowarzyszenia Architektów Japonii, Azjatyckiego Instytutu Projektowania Wnętrz, Japan Society for Interior Studies. oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Obecnie mieszka w Polsce.