Gratulujemy wszystkim Zwycięzcom i Wyróżnionym, pozostałym Uczestnikom dziękujemy za nadesłane prace.
Sąd konkursowy na niejawnym posiedzeniu zdecydował o wyborze prac i przyznaniu nagród. Poniżej znajdziecie wyniki. Wszystkich uczestników zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej który odbędzie się 16.01.2024 na terenie dawnych Lubelskich Zakładów Tytoniowych. Godzinę rozpoczęcia wystawy podamy w styczniu.
Nagroda pierwsza, praca nr 8O1L3R
Zespół: Marta Wachowska, Aleksandra Bilacz, Krzysztof Goluch, Tomasz Klimek, Dominika Małys
Afiliacja: Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury, kierunek Architektura, Absolwenci rocznik 2023/24
Uzasadnienie decyzji:
Zaprojektowana koncepcja urbanistyczno – architektoniczna, dla fragmentu terenów poprzemysłowych na obszarze dawnych Lubelskich Zakładów Tytoniowych „Nowe Tytonie”, stanowi spójną i harmonijną ideę projektową. Atutem pracy, są zaproponowane rozwiązania ekologiczne, wysokie walory estetyczne, architektoniczne i rozwiązania przestrzenne. Praca przedstawia współczesne rozwiązania architektoniczne oraz urbanistyczne pod kątem doboru materiałów, nawierzchni, czy wybranej stylistyki na małą architekturę.
Jury doceniło szerokie spojrzenie na kontekst urbanistyczny oraz umiejętność wpisania nowych elementów w istniejącą przestrzeń w sposób nienaruszający jej tożsamości. Projekt stanowi przykład dobrze przeprowadzonej rewitalizacji terenów poprzemysłowych, oferując rozwiązania, które mogą być inspiracją dla innych realizacji tego typu. Przejrzystość, szacunek dla tożsamości miejsca, estetyka i możliwość wdrożenia do realizacji sprawiają, że praca zasługuje na pierwsze miejsce w konkursie.
Projekt charakteryzuje funkcjonalność i powściągliwość, a także bardzo dobre uwzględnienie kontekstu i specyfiki miejsca. Autorzy zaproponowali rozwiązania, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także przemyślane pod kątem praktycznej realizacji.
Projekt wyróżnia się wysoką wrażliwością na historyczną tkankę miejsca oraz walory przyrodnicze zadrzewionej części terenu, w której zachowano istniejące drzewa, wpisując się nowymi elementami takimi jak schody terenowe, amfiteatralne siedziska czy instalacje artystyczne. Istniejące elementy zostały wykorzystane w sposób twórczy, a wprowadzane dodatki są dyskretne i nie przytłaczają oryginalnej architektury. Istniejąca stara remiza została przekształcona na stanowiący swoistą wizytówkę obszaru punkt informacyjny. Nowe elementy małej architektury w twórczy sposób interpretują modernistyczną prostotę, a dzięki dodaniu wyrazistego koloru czerwonego występującego w różnych elementach, całość założenia zyskuje świeży i nowoczesny wyraz. Wartym podkreślenia jest dostrzeżenie walorów estetycznych w na pozór nie atrakcyjnych elementach, takich jak istniejące słupy oświetleniowe, które uznano za warte zachowania. Autorom udało się zachować unikalny charakter pofabrycznej przestrzeni i stworzyć projekt, który łączy nowoczesność z poszanowaniem tradycji. Elementy małej architektury “punkty informacji wizualnej” opowiadają historię miejsca a jednocześnie ułatwiają orientację w terenie. Istotnym elementem zagospodarowania przestrzeni zewnętrznych, stała się zieleń, sprzyjająca różnym formom rekreacji na świeżym powietrzu. Istotnym elementem pracy jest integralność przestrzeni zewnętrznych, z planowaną adaptacją budynków.
Dużym atutem pracy jest jej wysoka wartość estetyczna. Umiejętnie zestawiono surowość zabudowy przemysłowej projektowanymi formami i przyjętymi materiałami, osiągając harmonijny efekt wizualny. Dbałość o detale oraz spójność zastosowanych rozwiązań sprawiają, że przestrzeń nabiera nowego życia, a jednocześnie zachowuje swój niepowtarzalny klimat.
Praca, poza przytoczonymi wyżej cechami, została zaprojektowana w sposób, który w największym stopniu możliwy jest do wykonania w ujęciu całościowym, a także przez jego etapowanie, a rozwiązania przyjęte poza zakresem podstawowym są przemyślane zarówno pod względem układu jak i sposobu funkcjonowania przestrzeni. Zaproponowana wielofunkcyjność terenów, pozwala Inwestorowi, na etapowanie inwestycji przy założeniu, że teren będzie stanowił zarówno przestrzeń publiczną oraz półpubliczną, dedykowaną pod konkretne funkcje użytkowe budynków.
Nagroda druga, praca nr PGI38J
Zespół: Antoni Soczyński, Michał Skowroński
Afiliacja: Politechnika Warszawska, Wydział Architektury, kierunek Architektura, Studenci
Uzasadnienie decyzji:
Drugą nagrodę przyznano za projekt, który w interesujący sposób wykorzystał potencjał obszaru, proponując nowoczesne elementy architektoniczne, które wzbogacają przestrzeń, nie przytłaczając jej historycznej tkanki. Walorem pracy jest połączenie przestrzeni zewnętrznych, z funkcja użytkową obiektów. Zaproponowane zagospodarowanie terenu jest odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby potencjalnych użytkowników oraz inwestorów pod kątem inwestycyjnym. Dobór funkcji użytkowych dla terenów tj. kino plenerowe, gastronomia, przestrzeń wystawiennicza uzupełniają się. Rozwiązania estetyczne zdominowane są przez formy płynne, obecne zarówno w rysunku nawierzchni, elementach architektonicznych i artystycznych, w tym wręcz monumentalnej w wyrazie “artystycznej instalacji oświetleniowej” zawieszonej pomiędzy budynkami. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest propozycja wkomponowanie dodatkowego poziomu w strefie usługowej poprzez udostępnienie wejść do budynku w miejscu dawnych studni doświetlających, a także wprowadzenie dodatkowej strefy komunikacyjnej prowadzącej do usług zlokalizowanych na poziomie parteru budynku B3. Projektowana przebudowa wprowadza tym samym osłonięcie wejść i kreuje interesującą przestrzeń w strefie przyziemia. Zaproponowane formy zadaszeń, zacienień pozwalają na korzystanie z przestrzeni przy zróżnicowanych warunkach pogodowych. W zestawieniu z zaprojektowanymi zadaszeniami, pełniącymi również formę tarasów widokowych, do przestrzeni została wprowadzona dodatkowa dynamika i wielopoziomowość. Proponowane tarasy mimo współczesnej formy pozostają w języku form modernistycznych, obecnych w architekturze zespołu dawnych zakładów tytoniowych.
Propozycja stanowi ciekawy przykład podejścia do rewitalizacji, w ciekawy sposób zestawia elementy nowe z istniejącymi, skupiając się na wprowadzeniu dynamicznych form, odróżniających się od poindustrialnej zabudowy. Na uwagę zasługuje zróżnicowane, bogate oświetlenia terenu oraz konsekwencja w organicznym kształtowaniu formy architektonicznej i rozwiązań w zagospodarowaniu obszaru.
Nagroda trzecia, praca nr 808135
Zespół: Izabela Stefańska, Mikołaj Murat, Filip Pirogowicz
Afiliacja: Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury, kierunek Architektura, Studenci
Uzasadnienie decyzji:
Dominującym i wyróżniającym się elementem kompozycji przestrzennej jest stalowa kładka w kolorze czerwonym biegnąca wzdłuż ścian budynków w południowej części terenu, wynosząca się na poziom pierwszej kondygnacji. - stanowiącego jednocześnie swoisty element rzeźbiarski w przestrzeni jak i mający funkcje możliwe do wykorzystania dla gastronomii. Zaproponowana wielopoziomowość rozwiązań przestrzennych i architektonicznych (tj. kładki, pochylnie), została dostosowana do potrzeb wszystkich grup użytkowników. Ciekawym rozwiązaniem jest strefa book-sharingu z propozycją nowo projektowanej bryły, wbudowanej w skarpę.
Dużą uwagę poświęcono rozwiązaniom ekologicznym i elementom zieleni, zakładając wykorzystanie pnączy (charakterystycznych dla krajobrazu lubelskich zakładów tytoniowych) i elementu retencji wód opadowych. W dawnym budynku remizy zlokalizowano zaplecze sanitarne oraz pomieszczenia techniczne przeznaczone dla personelu.
Projekt zawiera szereg realistycznych rozwiązań. Wprowadzono dużą liczbę miejsc parkingowych. Na uwagę zasługuje ciekawe rozwiązanie wpisania elementów małej architektury w skarpie parku. Teren parku został jednak zdaniem Jury przeładowany elementami architektonicznymi w stosunku do rozmiarów przestrzeni.
Wyróżnienie równorzędne I stopnia, praca nr ST3160
Zespół: Joanna Mac, Sebastian Grajner
Afiliacja: Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury, kierunek Architektura, Studenci
Uzasadnienie decyzji:
Zaprojektowana koncepcja wynika z wnikliwej analizy stanu istniejącego oraz rozwiązań dedykowanych dla zagospodarowania pofabrycznych przestrzeni zewnętrznych. Zwraca uwagę inspiracja poprzemysłowym charakterem całej okolicy, w tym dominującym nad otoczeniem kominem elektrociepłowni i zamieszkującymi go sokołami wędrownymi. Walorem pracy jest wykorzystanie pozostałości dawnych torów kolejowych do stworzenia mobilnej atrakcji w postaci wagonu kolejowego z funkcją gastronomiczną.
Jako bardzo wartościowe należy uznać, że pozostawiono istniejące schody ceglane, założono ich odbudowę i wykorzystanie jako jedno z wejść na wzniesienie.
Wyróżnie z uwagi na nawiązanie do istniejących powiązań z terenami sąsiadującymi, efektowne liniowe oświetlenie, także wykorzystano elementy związane z istniejącymi torami kolejowymi. Obszar wzbogaca funkcjonalnie zaprojektowana ściana wspinaczkowa zamontowaną w elewacji budynku B3. Wyróżniająca się estetyka podania pracy.
Wyróżnienie równorzędne I stopnia, praca nr 2913MN
Zespół: Natalia Jaszczuk, Małgorzata Danowska
Afiliacja: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, kierunek Architektura Krajobrazu, Studentki
Uzasadnienie decyzji:
Praca wyróżniona z uwagi na spójne elementy pergoli i podestu parkowego, oraz na możliwość ich wykonania - zwłaszcza pergoli z oświetleniem liniowym. Dużo uwagi w opisie projektu, poświęcono roślinności, dokonano szczegółowej analizy stanu istniejącego a później wzbogacenia roślinności aby poprawić bioróżnorodność tego terenu. W pracy zwrócono uwagę na udostępnienie przestrzeni, także grupie najmłodszych użytkowników, czyli dzieci. Ciekawe jest zastosowanie murali wykorzystujących kolorystykę zawartą w systemie identyfikacji wizualnej LZT. Na uwagę zasługuje propozycja wykorzystania remizy na część muzealną z małą kawiarnią.
Interesującym rozwiązaniem jest zaprojektowanie ciągu pieszo-rekreacyjnego jako kładki uniesionej nad ziemią. Zaproponowane rozwiązanie podchodzi z szacunkiem do zieleni istniejącej i terenu zewnętrznego, stanowiąc jednocześnie główny ciąg komunikacyjny dla zespołu pofabrycznego. Koncepcja jest ideowa, wymaga dopracowania technicznego, pod kątem bezpieczeństwa ludzi. Rozwiązania przestrzenne są dostosowane do różnych grup użytkowników. Walorem pracy jest wykorzystanie materiałów naturalnych, a zarazem przyjaznych dla człowieka.
Wyróżnienie równorzędne I stopnia, praca nr 421607
Zespół: Chiara Solbiati, Bartosz Michałowski, Blanka Łomnicka, Jan Ciepły
Afiliacja: Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury, kierunek Architektura, Studenci
Uzasadnienie decyzji:
Praca przedstawia wysokie walory estetyczne pod kątem zaproponowanych rozwiązań przestrzennych i architektonicznych. Wielofunkcyjność terenów pozwala na wykorzystanie ich zarówno pod kątem inwestycyjnym jak i dostępnym dla użytkowników niekomercyjnych. Mobilność i modułowość małych form architektonicznych, wykorzystanie różnych form kontenerów, podkreśla zmienność potrzeb inwestycyjnych w zależności od planowanych wydarzeń plenerowych. Walorem pracy jest wprowadzenie koloru ceglastego, jako przewodniego dla całego założenia koncepcyjnego, podkreślającego integralność zespołu. Praca czerpie swoje inspiracje z pozytywnych przykładów podobnie funkcjonujących przestrzeni pofabrycznych w kraju i krajach zachodnich. Praca przewiduje rozwiązania ekologiczne. Wyróżniająca się estetyka podania pracy.
Wyróżnienie II stopnia, praca nr 082808
Zespół: Mariia Bokhomska, Myroslava Datsiuk, Dana Rasich
Afiliacja: Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury, kierunek Architektura, Studentki
Uzasadnienie decyzji:
Praca wyróżnia się odwagą i rozmachem wprowadzonych rozwiązań architektonicznych: wprowadzeniem obszernych wyniesionych tarasów drewnianych z altanami i artystycznymi muralami na elewacjach budynków. Zaprojektowana galeria dobudowana do łącznika między budynkami stanowi najważniejszy element wizualny przedstawionej koncepcji, ukazany w nocnej scenerii wizualizacji, będąc wyrazem bezkompromisowego podejścia projektantów w kwestii doboru kolorów. Elementy takie jak skate park i ścianka wspinaczkowa wzbogacają program funkcjonalno-przestrzenny. Wyróżniające się jest atrakcyjne i śmiałe podanie graficzne projektu.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17