Według najbardziej znanej lubelskiej legendy, podczas najazdu tatarskiego grupa dzieci schroniła się w wąwozie, gdzie znalazły kozę. Zwierzę wykarmiło głodne dzieci, ratując je przed śmiercią. Gdy dzieci dorosły i założyły miasto, opowiedziały tę historię królowi, który – poruszony opowieścią – nadał Lublinowi prawa miejskie i polecił, by herbem miasta została koza.
Od kozy do kozła
Zgodnie z legendą, mieszkańcy zamówili herb u malarza, który zamiast kozy namalował kozła. Mimo początkowego rozczarowania, mieszkańcy zaakceptowali ten wizerunek, a z czasem koziołek na stałe zagościł w herbie miasta.
Symbolika koziołka
Koziołek wspinający się na winorośl w herbie Lublina symbolizuje m.in. siłę, niezależność i płodność. Winorośl oraz kozioł były atrybutami bogini Wenus, co miało podkreślać płodność natury.
Historyczne początki
Najstarszy zachowany wizerunek herbu z koziołkiem pochodzi z dokumentu z 1401 roku. W XVI wieku kozioł wsparty na krzewie winorośli pojawił się już jako oficjalny herb miasta.
Rzeźby koziołka z Lublinie
Lubelskie Koziołki to jedna z najciekawszych i najnowszych atrakcji turystycznych Lublina, która szybko zyskała popularność zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających miasto. W przestrzeni miejskiej znajduje się kilkanaście niewielkich, brązowych rzeźb koziołków, z których każda opowiada inną historię związaną z Lublinem, lokalnymi legendami, ważnymi postaciami czy miejscami. Figurki są częścią Historycznego Szlaku Lubelskich Koziołków, realizowanego od 2022 roku przez Fundację „Lubelskie Koziołki” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin.
Każda rzeźba posiada swój unikalny atrybut, nawiązujący do tematyki miejsca, przy którym stoi.
Przy każdej figurce znajduje się tabliczka z kodem QR, który przekierowuje na dedykowaną stronę internetową z legendami, ciekawostkami i informacjami o danym miejscu lub postaci. Dzięki temu spacer po Lublinie zamienia się w interaktywną podróż przez historię i kulturę miasta.
Wśród koziołków nie zabrakło także reprezentanta Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Przed budynkiem wydziału stanął „Stach”. Odsłonięcie „Stacha” było ważnym wydarzeniem podczas obchodów 60-lecia wydziału i stało się powodem do dumy dla całej społeczności akademickiej.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17