adiunkt badawczo-dydaktyczny
bud. WBiA, pok. 529,
tel: (81) 5384389, wew. 4389
e-mail: b.klimek@pollub.pl
Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce został nadany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa w dniu 12.06.2018 r. za rozprawę pt. "Warsztat sztukatorski Giovanniego Battisy Falconiego"
Prace naukowe i dydaktyczne ściśle powiązane z działaniami na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Współpracuje ze służbami konserwatorskimi i instytucjami chroniącymi dziedzictwo: Konserwatorem Miejskim i Wojewódzkim w Lublinie, Muzeum Narodowym w Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku.
PLAN ZAJĘĆ i TERMIN KONSULTACJI
Prowadzone przedmioty:
Dodatkowo zajęcia zlecone:
Promotor prac magisterskich.
Działalność naukowa obejmuje obszary związane z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami oraz z ochroną szeroko rozumianego dziedzictwa architektonicznego. Obok tematów badawczych z zakresu historii architektury, historii organizacji technik budownictwa, problematyki historycznej i konserwatorskiej zabytkowych tynków i sztukaterii, realizuje także projekty badawcze dotyczące historii i teorii konserwacji zabytków, w tym również metodologii badań obiektów zabytkowych i ich dokumentacji. Istotnym wyróżnikiem prac badawczych ukierunkowanych na obiekty kubaturowe jest szerokie wykorzystanie interdyscyplinarnych metod wypracowanych na gruncie badań architektonicznych, obejmujących m.in. analizę stanu zachowania i rozwarstwienie zabytkowych struktur budowlanych. Wiedza z tego zakresu odgrywa kluczową rolę w projektowaniu prac konserwatorskich.
Do najważniejszych osiągnięć naukowych z ostatnich lat należy zaliczyć realizację następujących projektów międzynarodowych i krajowych:
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17