Aktualności

20 i 23 maja 2025 zapraszamy na wykłady Profesora Mirosława Skibniewskiego z University of Maryland
wtorek 20 maja, 10:15, Aula 3 WBiA:
Zsynchronizowane zarządzanie budową oparte na Digital Twin
piątek 23 maja 2025, 12:00, Aula 3 WBiA:
Teraźniejszość i przyszłość inteligentnych technologii na przykładzie sektora budowlanego

Patronat medialny wydarzenia: cmyk-kurier-lubelski_1.png


wyklad_prof_skibniewski_20_05_2025.png

wyklad_prof_skibniewski_23_05_2025.png

23 maja 2025 Dzień produkcji próbek w konkursie Concretne Wyzwanie Vol. 6

Konkurs "Concretne wyzwanie" jest szóstą edycją ogólnopolskiego konkursu studenckiego w którym zadaniem uczestników jest zaprojektowanie niskoemisyjnej mieszanki betonowej o możliwie najwyższej wytrzymałości na ściskanie. Projekt ma promować innowacyjne podejście do zrównoważonego budownictwa. Celem konkursu jest rozwijanie wśród studentów postaw proekologicznych, praktycznych umiejętności rozwiązywania problemów inżynierskich oraz dostarczenie materiału badawczego do analiz naukowych nad zależnościami między składem mieszanki a jej właściwościami. Sponsorem Konkursu jest STACHEMA Polska Spółka z o.o., a patronem medialnym konkursu jest cmyk-kurier-lubelski_1.png

Swój udział zadeklarowały zespoły z: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz oczywiście z Politechniki Lubelskiej. Więcej na stronie Koła Aedificatio

concretne_wyzwanie_vol_6-2.jpg

28 kwietnia 2025: dr Taczanowska opowie o wielkiej płycie (cz. 2)
Już 28 kwietnia 2025 o godzinie 16:15 w Auli AIII odbędzie się drugi wykład prowadzony przez dr inż. Teresę Taczanowską – wybitną specjalistkę w dziedzinie budownictwa prefabrykowanego. Temat spotkania: Systemy wielkiej płyty wokół nas – jak powstawały lubelskie osiedla. Dowiesz się, jakie systemy wielkiej płyty stosowano w naszej okolicy, jak przebiegała ich realizacja i jakie znaczenie mają dla dzisiejszego krajobrazu miasta.

25 kwietnia 2025: Zajęcia praktyczne na budowie budynków komunalnych przy ul. Królowej Bony w Lublinie
Studenci kierunku Budownictwo wzięli udział w zajęciach praktycznych na placu budowy trzech budynków komunalnych realizowanych przy ul. Królowej Bony w Lublinie. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Sieci Politechnicznej Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego, dzięki uprzejmości firmy EDACH sp. z o.o. W trakcie zajęć studenci mieli możliwość zapoznania się z organizacją robót i rozwiązaniami technologicznymina nowoczesnym placu budowy, oraz pod nadzorem wykwalifikowanych majstrów, przećwiczyli montaż zbrojenia.
2025_zajecia_praktyczne_edach_1.jpg

Serdecznie dziękujemy firmie EDACH sp. z o.o., a w szczególności: Dyrektorowi, Panu Michałowi Grelakowi, Kierownikom Robót: Panom Damianowi Wyroślakowi oraz Łukaszowi Buczkowskiemu, a także Panu Kazimierzowi i Panu Grzegorzowi za zaangażowanie, przekazaną wiedzę oraz życzliwe przyjęcie studentów.

2025_zajecia_praktyczne_edach_2.jpg

11 kwietnia 2025: Studenci Koła Naukowego Aedificatio na Konkursie „Dźwigar w dechę”
Zespół TeOBiacy, reprezentujący Koło Naukowe Aedificatio działające przy Katedrze Inżynierii Procesów Budowlanych Politechniki Lubelskiej, wziął udział w ogólnopolskim konkursie „Dźwigar w dechę” organizowanym przez Politechnikę Warszawską. Celem wydarzenia było zaprojektowanie i wykonanie modelu dźwigara z drewna, który wyróżniałby się zarówno wytrzymałością, jak i efektywnością konstrukcyjną.
Udział w konkursie był dla naszych studentów cenną okazją do rozwijania praktycznych umiejętności inżynierskich, współpracy zespołowej oraz sprawdzenia swojej wiedzy w warunkach rywalizacji akademickiej. Gratulujemy zespołowi TeOBiacy zaangażowania i pasji, z jaką reprezentowali naszą uczelnię!

7 kwietnia 2025: dr Taczanowska opowie o wielkiej płycie (cz. 1)
W poniedziałek 7 kwietnia 2025 o godz. 16:15 w Auli AIII Wydziału Budownictwa i Architektury odbędzie się wykład dr inż. Teresy Taczanowskiej poświęcony historii i kulisom projektowania budownictwa wielkopłytowego. To wyjątkowa okazja, by posłuchać specjalistki, która uczestniczyła w tworzeniu systemów takich jak Wrocławska Wielka Płyta i W-70, a także prowadziła badania nad ich montażem i dokładnością wykonania.

12 marca 2025: Wizyta studentów budownictwa na budowie młyna zbożowego w Krupcu
Studenci kierunku Budownictwo wraz z dr. inż. Michałem Tomczakiem odbyli wizytę studyjną na budowie młyna zbożowego w miejscowości Krupiec. W trakcie wyjazdu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z technologią dekowań ślizgowych przy wznoszeniu obiektu o unikalnym charakterze – rzadko spotykanego we współczesnym budownictwie. Była to cenna okazja do poszerzenia wiedzy praktycznej oraz obserwacji specyfiki realizacji inwestycji przemysłowej. Wizyta została zorganizowana przez Państwową Inspekcję Pracy, Oddział w Chełmie, za co serdecznie dziękujemy Kierownikowi Panu Wojciechowi Dziedzicowi za zaangażowanie i wsparcie merytoryczne.

2025_04_budowa_mlyna.jpg

18 listopada 2024: Sekcja IPB KILIW PAN
dr hab. inż. Magdalena Rogalska i dr hab. inż Piotr Jaśkowski uzyskali nominacje na członków Sekcji IPB KILIW PAN w kadencji 2024-2027.

W 2024 roku Katedra powiększyła się o Zespół Geometrii i Grafiki Inżynierskiej

katedra_2024.jpg

25 czerwca 2024: Stypendia Ministra Nauki dla młodych naukowców
Pięcioro pracowników Politechniki Lubelskiej otrzymało stypendia ministra nauki przyznawane dla wybitnych młodych naukowców. W konkursie udział wzięło aż 1708 osób z całej Polski. Wśród stypendystów z Politechniki Lubelskiej znalazł się dr inż. Michał Tomczak z Katedry Inżynierii Procesów Budowlanych WBiA, który zajmuje się wspomaganiem zarządzania budowlanym procesem inwestycyjnym z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak algorytmy metaheurystyczne czy rozmyte systemy decyzyjne. Jest autorem bądź współautorem ponad 30 publikacji naukowych.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17