dr hab. inż. Anna Ostańska, prof. PL

Profesor Politechniki Lubelskiej


ORCID: 0000-0002-1789-4288
WoS ResearcherID: AGE-2296-2022
Scopus ID: 57196741343
Nr uprawnień:
166/Lb/98 – uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej (pierwsza decyzja 101/Lb/97 – była bez uściślenia zakresu działań)
177/Lb/98 – uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej
WKZ/041-4/15/3027/99 – zaświadczenie o posiadaniu wymaganych kwalifikacji do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej przy zabytkach nieruchomych oraz do pełnienia nadzoru inwestorskiego nad w/w pracami
24/2002 – rzeczoznawca budowlany w specjalności konstrukcyjno-budowlanej na liście Wojewody Lubelskiego
109/03/R/C – rzeczoznawca budowlany w specjalności konstrukcyjno-budowlanej obejmującej wykonawstwo na liście GUNB w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Budowlanych


Email: a.ostanska@pollub.pl

pok. 336, bud. WICA (piętro III)
ul. Nadbystrzycka 40, Lublin
tel. do sekretariatu 81 538 46 40


Konsultacje – semestr letni 2023/2024:


Prowadzone przedmioty w R.A. 2023/24:

  • Projektowanie zrównoważone ekologicznie (W+P)
  • Modernizacja obszarów zabudowanych (W+P)
  • Techniki inżynierskie w kształtowaniu krajobrazu (W)
  • Kształtowanie obiektów inżynierskich (W)
  • Prawo w procesie inwestycyjnym (W)
  • Ochrona środowiska i ekologia (W)

1996 ukończyła studia z wynikiem bardzo dobrym na kierunku Budownictwo, specjalność Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie, na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej (obecnie WBiA) Politechniki Lubelskiej, praca pt. Projekt konstrukcji drewnianej przekrycia lodowiska.

2002 absolwent studiów podyplomowych na kierunku Architektura, specjalność – Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, praca pt. Zespół konwentualny przy ul. Dominikańskiej 1 w Lublinie wraz ze skarpą staromiejską – propozycje konserwatorskie.

2008 uzyskała tytuł doktora nauk technicznych, w dyscyplinie Architektura i Urbanistyka w specjalności Architektura, na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, praca pt. Problemy modernizacji i rewitalizacji zespołów prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej na przykładzie osiedla im. Stanisława Moniuszki w Lublinie.

2019 uzyskała tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych, w dyscyplinie Budownictwo, na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, praca pt. Programowanie rewitalizacji osiedli mieszkaniowych z zastosowaniem modelu PEARS.

Autor ponad 70 publikacji naukowych dotyczących – programowania rewitalizacji obszarów zabudowanych oraz zasad i praktycznego zastosowania oceny stanu techniczno-energetycznego budynków. Zainteresowania naukowe to, m.in.: Badania społeczne i inne metody wspomagające bieżące utrzymanie należytego stanu technicznego budynków. Diagnoza termograficzna stanu techniczno-energetycznego budynków jako podstawa planowania zakresu bieżących prac termomodernizacyjnych i przy założeniu perspektywy określonego czasu modernizacji ekotechnicznej. Diagnostyka budynków jako metoda ustalania potrzeb techniczno-użytkowych osiedli mieszkaniowych z uwzględnieniem opinii mieszkańców. Diagnoza oceny stanu energetycznego miasta. Wykorzystanie oceny stanu technicznego obiektu w modernizacji budynków, szczególnie w aspekcie ochrony dziedzictwa kulturowego i renowacji obszarów zabudowanych.

Recenzent artykułów naukowych (BiA, TEKA, CEER, ACEE, Builder,…).


Zawodowo zajmuje się wykonywaniem: opinii, ocen i ekspertyz technicznych oraz projektów, realizacjii nadzorowania remontów obiektów użytkowanych, a także kosztorysów. Jest autorem lub współautorem ponad 70 opracowań technicznych, głównie w obiektach zabytkowych. Ponadto, jako Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta Lublin, nadzoruje efekty realizacji lub/i utrzymania obiektów budowlanych oraz naturalnej  rozbiórki lub katastrofy budowlanej w zakresie: budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i budowli na etapie: zgłoszeń, „laserowej” kontroli procesu inwestycyjnego, odbiorów obowiązkowych oraz legalizacji samowoli budowlanych i ich bezpiecznej eksploatacji na terenie miasta. Czynny inżynier LOIIB. Działalność organizacyjna (podać jeśli jest).

POZOSTAŁE DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:

1996 Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „FENIX” w Lublinie, jako majster budowy: prowadzenie budowy dla osób fizycznych realizowanych w technologii tradycyjnej i Thermomur.
1996–1998 Przedsiębiorstwo „Budgor” Sp. z o.o. w Lublinie, jako majster budowy: prowadzenie budowy dla osób fizycznych, firm i instytucji oraz gmin, nadzór i rozliczanie procesu budowlanego oraz zasobów ludzkich.
1996–nadal współpraca z biurami projektowymi (Artin, PHU Apro, GM Studio, IDEA, Wojskowe Biuro Projektowe w Warszawie, PKZ Zamek, ZDI Zamość,…) w zakresie konstrukcji budowlanych jako asystent projektanta, a potem projektant i ekspert.
1998–2001  Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie, jako inspektor nadzoru inwestorskiego: sprawowanie kontroli realizowanych, przy zamieszkaniu, zadań remontowych, wykonywanie kosztorysów inwestorskich, przygotowywanie dokumentacji przetargowej, obsługa klienta, nadzór prac i rozliczanie remontów w eksploatowanych zasobach mieszkaniowych.
2001–nadal Politechnika Lubelska, aktualnie prof. PL.
2017–nadal Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta Lublin.

CZŁONKOSTWO W STOWARZYSZENIACH I ORGANIZACJACH:

  • Członek Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa od 2001 roku (LUB/BO/0699/01). Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej LOIIB w latach 2006-2010, 2011-2014 i 2015-2018, trzy kadencje. Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej LOIIB – koordynator – w latach 2015-2018. Obecnie delegat LOIIB w latach 2019-2026.
  • PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego w latach 2010-2014.
  • Członek Komitetu Naukowego konferencji naukowo-technicznej RENOWACJE, organizowanej przez Uniwersytet Zielonogórski od 2019.
  • Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa od 2020.

BADANIA:

  • Wzory użytkowe

Zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP z dnia 04.05.2010 r. Prawa Ochronnego na wzór użytkowy. Zgłoszenie nr W 118997 pt. „ODWODNIENIE DO BALKONU”.

  • Wdrożenia i aplikacje przemysłowe w budownictwie
  1. Opracowanie „Opinii o innowacyjności” na wniosek firmy M.D. Artur Porębski, Ciecierzyn, Gmina Niemce, która dotyczyła wynalazków: „Uniwersalny uchwyt doczołowy wraz z systemem wsporników dokrokwiowym bocznym lub doczołowym kątowym i Siatka wzmacniająco-ochronna do rynien.”
  2. Zaaplikowano i wdrożono autorskie wyniki badań uzyskane na terenie miasta Lublin w dokumencie EAM dla Lublina, które wykorzystano m.in. do: Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Lublin w 2012 r., Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Lublin wyniki w 2015 r., Uchwały nr 735/XXIX/2017 Rady Miasta Lublin z dnia 27 kwietnia 2017 r. w sprawie Programu Rewitalizacji dla Lublina na lata 2017-2023.
  3. Zaaplikowano i wdrożono autorskie wyniki badań do projektu rewitalizacji w Lubartowie dla trzech osiedli, gdzie zaaplikowano metodę badań z uwzględnieniem opinii społecznej (2010) a wyniki wykorzystano do analizy potrzeb za pomocą powtórzonych badań ankietowych. Tytuł projektu: „Rewitalizacja zasobów mieszkaniowych Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie osiedla Cicha, Orlicz-Dreszera - termomodernizacja, komunikacja, bezpieczne osiedla”. Zrealizowany z udziałem środków UE i wkładem własnym spółdzielni w roku 2014.
  4. Zaaplikowano i wdrożono autorskie wyniki badań do projektu rewitalizacji w Lubartowie dla dwóch osiedli, gdzie zaaplikowano metodę badań z uwzględnieniem opinii społecznej (2010) a wyniki wykorzystano do analizy potrzeb za pomocą powtórzonych badań ankietowych. Tytuł projektu: „Rewitalizacja zasobów mieszkaniowych Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie osiedla 1-go Maja, Zacisze - termomodernizacja, komunikacja, bezpieczne”. Zrealizowanyz udziałem środków UE i wkładem własnym spółdzielni w roku 2014.
  • Badania cykliczne
  1. Przeprowadzono badania ankietowe prowadzane od 2004r. co 5 lat, w wywiadzie bezpośrednim w Lublinie (2 osiedli) w 2019 r.
  2. Przeprowadzono badania ankietowe prowadzone od 2010r. co 4 lub 5 lat, w wywiadzie bezpośrednim w Lubartowie (3 osiedli) w 2019 r.
  3. Przeprowadzenie badania ankietowe prowadzone od 2015r. co 5 lat, badania w wywiadzie bezpośrednim zaplanowano w Zamościu (3 osiedli) na 2020 r., których przeprowadzenie uniemożliwiła pandemia związana z COVID-19.

NAGRODY, WYRÓŻNIENIA, ORDERY:

  • Nagroda indywidualna II stopnia Rektora Politechniki Lubelskiej za osiągnięcia w działalności naukowej w roku akademickim 2008/2009 (2009).
  • Nagroda indywidualna III stopnia Rektora Politechniki Lubelskiej za osiągnięcia w działalności naukowej w roku akademickim 2009/2010 (2010).
  • Nagroda indywidualna II stopnia Rektora Politechniki Lubelskiej za osiągnięcia w działalności naukowej w roku akademickim 2018/2019 (2019).
  • Srebrna Odznaka Honorowa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, legitymacja nr 442 (2010).
  • Złota Odznaka Honorowa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa legitymacja nr 408 (2014).
  • Srebrna odznaka "Za opiekę nad zabytkami" nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, legitymacja nr 4124 (2014).
  • Medal Prezydenta miasta Lublin: „W uznaniu za wkład w kształtowanie przestrzeni Lublina oraz podejmowanie przedsięwzięć służących Miastu i jego Mieszkańcom z podziękowaniem za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych” (2017) dla dr inż. Anna Ostańska, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miasta Lublin, po nagłym zdarzeniu zaistniałym w dniu 24.05.2017r., dot. katastrofy budowlanej kamienicy znajdującej się przy ul. Lubartowska 47/Targowa 2 w Lublinie.

PUBLIKACJE:

KSIĄŻKI:

  1. Ostańska A., Programowanie rewitalizacji osiedli mieszkaniowych z zastosowaniem modelu PEARS, PAN KILiW, Warszawa 2018.
  2. Ostańska A., Wielka płyta: analiza skuteczności podwyższania efektywności energetycznej : termomodernizacja, termografia, wytyczne naprawcze, PWN, Warszawa 2016.
  3. Grudzińska M., Ostańska A., Życzyńska A., Low energy and passive buildings. Grupa MEDIUM, Warszawa 2017.
  4. Taczanowska T., Ostańska A., Dokładność realizacji a potrzeba modernizacji budynków wielkopłytowych, Wydawnictwo MEDIUM, Warszawa 2012.
  5. Ostańska A., Podstawy metodologii tworzenia programów rewitalizacji dużych osiedli mieszkaniowych wzniesionych w technologii uprzemysłowionej na przykładzie osiedla im. St. Moniuszki w Lublinie, Wydawnictwa Politechniki Lubelskiej, Lublin 2009.

ARTYKUŁY:

  1. Ostańska A., Propozycja metody oceny diagnostycznej w podczerwieni termomodernizowanych budynków wielorodzinnych Builder Science 2021-08-22 | Journal article. DOI: 10.5604/01.3001.0015.1939
  2. Miedviedieva A., Ostańska A., Proposal for modernisation of large block system buildings (LBS)- facades Civil and Environmental Engineering Reports 2021-10-01 | Journal article. DOI: https://doi.org/10.2478/ceer-2021-0043
  3. Ostańska A., Propozycja synergicznego zarządzania i oszczędzania energii w osiedlu mieszkaniowym opartej na opinii mieszkańców – przykład Lublina. Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 2021-10-08 | Journal article. DOI: 10.35784/teka.2669
  4. Ostańska A., Modernization of Housing Estates Towards Sustainable Development: What do Housing Estate Managers Provide, What do the Users See? XV International Conference on Durability of Building Materials and Components. eBook of Proceedings 2020-09-25 | Conference paper. DOI: 10.23967/dbmc.2020.097
  5. Ostańska A., Badania wybranych obszarów w Lublinie z uwzględnieniem typoszeregów budynków Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 2020-09-30 | Journal article. DOI: 10.35784/teka.2445
  6. Ostańska A., Analiza wyników badań struktury zasobów mieszkaniowych w Polsce na przykładzie budynków wznoszonych w technologii prefabrykowanej, Przegląd budowlany, 5, 2019, s.41-43.
  7. Ostańska A., Improving condition of prefab multifamily housing stock: user perspective assessed via direct survey, IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, vol. 471, 2019, s.1-9.
  8. Ostańska A., Improving Living Conditions in Mass Housing of the Prefabrication Era: The User's Point of View, IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, vol. 603, 2019, s. 1-9.
  9. Ostańska A., Increasing the energy efficiency of dwelling houses: case study of residential quarter in Upper Silesia, Poland, Budownictwo i Architektura, vol. 18 (1), 2019, s.23-32.
  10. Ostańska A., Monitoring the resident’s needs: input for the pre-construction stage of rehabilitation projects. Przegląd Naukowy Inżynieria i Kształtowanie Środowiska, vol. 28, nr 3, 2019, s.383-393.

FRAGMENTY KSIĄŻEK:

  1. Ostańska A., Możliwości poprawy funkcjonowania budynków wykonanych w technologii prefabrykowanej z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. w: Budownictwo prefabrykowane w Polsce: stan i perspektywy; [Red:] Sobczak-Piąstka J., Podhorecki A., Wydawnictwo Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2016, s.249-265.
  2. Ostańska A., Badania społeczne jako przyczynek do poprawy środowiska zbudowanego. w: „Badania Interdyscyplinarne w Architekturze 1”, tom 1 „Problemy jakości środowiska w kontekście zrównoważonego rozwoju”, Monografia konferencyjna, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Gliwice 2015, s.227-237.
  3. Ostańska A., Oszczędzanie energii w budynkach z wielkiej płyty, w: „Poradnik energooszczędność – jak obniżyć koszty eksploatacji budynku?” w: Teczka Administratora, Dom Wydawniczy MEDIUM, Warszawa 2012, s.29-36.
  4. Ostańska A., Badania społeczne przyczynkiem do opracowania programu rewitalizacji osiedli z budynkami prefabrykowanymi, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2009, ss. 435-446.
  5. Ostańska A., „Dachy w obiektach zabytkowych”, w: Wybrane zagadnienia ochrony i konserwacji zabytków architektury, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej 2007, s. 91-102.

POZOSTAŁE PUBLIKACJE


OSIĄGNIĘCIA W POPULARYZACJI NAUKI I WSPÓŁPRACY Z OTOCZENIEM:

  • Współpraca z dr inż. arch. Magdaleną Baborską-Narożny w ramach prowadzonych przez nią polsko-brytyjskich badań budynków użytkowanych (ang. building performance evaluation) w ramach projektu BUPESA. Interdyscyplinarna konferencja w maju 2016 zgromadziła przedstawicieli pięciu polskich i czterech brytyjskich ośrodków badawczych i instytucji finansujących badania oraz kluczowych interesariuszy rynku budowlanego reprezentujących projektantów, deweloperów i Urząd Miejski Wrocławia. Ocena budynków użytkowanych – badania BPE. Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury, 07 maja 2016.
  • Od 2004 r. współpraca z Zespołem Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie, po doktoracie w latach 2009 – 2022 członek komisji Okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.
  • Udział w 2010 r. w projekcie nr POKL.08.01.01-06-192/10 „Profesjonalna Eksploatacja Budynków” i autorskie przeprowadzenie cyklu szkoleń, w tym opracowanie programu zajęć i materiałów dydaktycznych.
  • Wystąpienie 09.02.2012 r. na Forum Stowarzyszenie Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Województwa Małopolskiego
  • Uczestnictwo 07.06.2013 w 1 Warszawskich Spotkaniach Architektonicznych, pt. „Blokowisko – UPDATE 2.1“ Europejskie doświadczenia przemian. Strategie i instrumenty dla zintegrowanego, zrównoważonego rozwoju wielkich jednostek mieszkaniowych w Polsce. Status Quo wielkich osiedli mieszkaniowych i zadania w najbliższym okresie. Doświadczenie z przemianami wielkich osiedli - różnorodne formy postępowania – Best Practice z Europy. Strategie rozwoju na przyszłość - główne tendencje. MIEJSCE: Ambasada Niemiec w Warszawie, ul. Jazdów 12.
  • Uczestnictwo 10 czerwca 2016 w konferencji WARSZAWSKIE ROZMOWY ARCHITEKTONICZNE, pt. „ZIELONE MIASTO - miasto jako ogród, czyli szansa terenów otwartych”. Polsko-niemiecki rok jubileuszowy 2016 zorganizowany przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25 – lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
  • Przeprowadzenie serii szkoleń w 2017 roku i cyklu autorskich wykładów przygotowanych na zlecenie PZiTB dla Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w pięciu miastach województwa (regionu) lubelskiego (Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Puławy Zamość). Temat przewodni: „Stan techniczny, utrzymanie i perspektywa prefabrykowanych budynków wielorodzinnych w Polsce, na przykładzie systemów realizowanych w województwie lubelskim”, w którym poruszyłam zagadnienia:
    • Problemy techniczne: usterki, wady technologiczne i materiałowe na tle czasu realizacji.
    • Dotychczasowe przykłady działań oraz możliwe skutki samowolnych przebudów lokali – kierunki dalszych działań naprawczych w opinii mieszkańców.
    • Przykłady diagnostyki stanu i proponowane metody naprawcze szablon MDN R+E,
    • Rola dokumentacji eksploatacyjnej w utrzymaniu budynków prefabrykowanych.
    • Perspektywa potrzeb i przykłady możliwych kierunków działań w budynkach
  • Współpraca z Forum PRESS, cykl autorskich ogólnopolskich szkoleń zarządców nieruchomości w zakresie zmian w Prawie budowlanym, obowiązków zarządców, w tym wykonywania przeglądów okresowych i prowadzenia KOB. Warszawa-Poznań 2007-2010.
  • Współpraca z Regionalnym Związkiem Rewizyjnym Spółdzielczości Mieszkaniowych w Lublinie, która zaowocowała cyklem autorskich regionalnych szkoleń dotyczących: obowiązkowych kontroli budynków, prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego i zagadnień prawnych dla zarządców.
  • Udzielanie wywiadów w radio i telewizji na takie tematy, jak: potrzeby badań społecznych w osiedlach mieszkaniowych w dobie odpadających ociepleń (TV Lubartów – KANAŁ S, 2010 i 2014), stanu technicznego budynków wielkopłytowych (TVN 24, 2016), przyczyn katastrofy budowlanej kamienicy w Lublinie Lubartowska 45 / Targowa 2 (Radio Lublin, 2017).
  • Wystąpienie w wywiadzie dla Administrator 24 (2017) na temat możliwości, jakie dają budynki prefabrykowane w kwestii udostępnienia budynków osobom niepełnosprawnym. Przedstawienie producentom wind realnych możliwości zastosowania ich urządzeń w eksploatowanych wielorodzinnych budynkach zrealizowanych w systemach prefabrykowanych a konkretnie możliwości wstawienia wind do przebudowanych komór zsypowych.
  • Współpraca z Wydziałem Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego.
  • Współpraca z Komisją Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Urząd Miasta Lublin, cykl autorskich referatów, m.in. nt. „Funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym” 13 kwiecień 2018r.

REALIZACJA GRANTÓW I KIEROWANIE ZESPOŁAMI BADAWCZYMI:

  • Główny wykonawca odpowiedzialny za kierowanie lubelskim zespołem naukowym w Projecie strategiczno–badawczym – dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Nr SP/B/8/91015/10, pt. „Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków”. Zadanie badawcze 8: „Warunki i możliwości oszczędzania energii za pomocą instrumentów polityki miejskiej.” Wniosek ID: 91015 – członek zespołu odpowiedzialny za teren Lublina. Realizacja w latach 2010-2011 przez Uniwersytet Zielonogórski.
  • Główny wykonawca odpowiedzialny za kierowanie lubelskim zespołem naukowym w Projekcie strategiczno–badawczym – dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Nr SP/B/1/91454/10, pt. Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków. Zadanie badawcze 1: „Analiza możliwości i skutków socjoekonomicznych wzrostu efektywności energetycznej w budownictwie.” Wniosek ID: 91454 – członek zespołu. Realizacja w latach 2010-2011 przez Uniwersytet Zielonogórski.
  • Współautorstwo w opracowaniu skryptu, w języku angielskim, w ramach projektu: „Budujemy ekologiczną Europę – programy studiów magisterskich w języku angielskim na kierunku Budownictwo”, finansowanego ze środków funduszy norweskich oraz środków krajowych umowa nr FSS/2014/HEI/W/0034/U/0033, zawartej pomiędzy Politechniką Lubelską
    a Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Operatorem Programu był Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy (2014). Skrypt pod tytułem „Energy Efficient and Passive Buildings”, 128 stron opracowany przez następujących autorów: Magdalena Grudzińska (rozdziały 1-6), Anna Ostańska (rozdziały 7-8), Anna Życzyńska (rozdziały 9-10) dla przedmiotu „Budownictwo energooszczędne” oraz „Budownictwo pasywne”.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17