Prof. dr hab. inż. Ewa Błazik-Borowa działa na rzecz środowiska naukowego i społeczeństwa. Do najważniejszych działań lub jej funkcji należą: ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej od 2020, członek Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN od 2016, członek sekcji naukowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej oraz Komitetu Mechaniki PAN, członek Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej od 2018 roku (w tym Przewodnicząca Komisji ds. działalności Naukowo-Badawczej), członek Komitetu Technicznego KT102 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; członek komitetów naukowych lub organizacyjnych 29 konferencji, recenzent w czasopismach krajowych i zagranicznych, członek Polskiego Stowarzyszenia Inżynierii Wiatrowej, członek Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki, członek Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, członek Rady Wyrobów Budowlanych przy Głównym Inspektorze Nadzoru Budowlanego od 2012 (Przewodnicząca RWB 2018-2020), członek Rady ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Lublinie (2012-2016), delegat na zjazd Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (2005-2009, 2014-2017, 2018-2022), członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa od 2013 (od 2016 Przewodnicząca Komisji Nauki PZITB o. Lublin), Członek Rady Naukowej Przeglądu Budowlanego od 2022.

Ewa Błazik-Borowa wniosła znaczący wkład w rozwój Wydziału Budownictwa i Architektury. Była członkiem wielu komisji i organów Politechniki Lubelskiej. Jest jedną z pomysłodawców i twórców wniosku „Rozbudowa i modernizacja potencjału edukacyjnego i badawczego WIBiS PL”, dzięki któremu udało się wyremontować budynek Wydziału oraz wyposażyć w sprzęt laboratoryjny i komputerowy. Uczestniczyła w realizacji wymienionego projektu jako główny projektant projektu budowlanego i sekretarz zespołu realizującego ten projekt. W końcowym etapie budowy nowej części budynku WBiA zaangażowała się w realizację projektu „Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury”. Uczestniczyła w odbiorze dobudowanej części budynku a potem wyegzekwowała naprawę usterek w trakcie gwarancji. Te działania przyczyniły się do powstania nowoczesnego obiektu dydaktycznego oraz utworzenia pracownikom warunków do rozwoju naukowego. Ewa Błazik-Borowa wniosła znaczny wkład w prace, związane z wprowadzaniem Krajowych Ram Kwalifikacji w 2012 na kierunkach Budownictwo oraz Architektura i Urbanistyka (obecnie Architektura). Dbała o dalszy rozwój potencjału dydaktycznego i badawczego poprzez inicjowanie wniosków dydaktycznych, realizowanych na WBiA w latach 2012-2016. Była koordynatorem projektu dydaktycznego  FSS/2014/HEI/W/0034/U/0033 „Budujemy ekologiczną Europę - programy studiów magisterskich w języku angielskim na kierunku Budownictwo” w ramach programu FSS, finansowanego ze środków funduszy norweskich, itp. Między innymi rezultatem tego projektu było wprowadzenie zagadnień ekologicznych do programu studiów na kierunku Budownictwo oraz powiększenie dorobku naukowego pracowników, który wykorzystują to do dzisiaj w swoich awansach naukowych. W latach 2012-2016 jako Dziekan WBiA zorganizowała wiele wydarzeń, które pokazały w środowisku naukowym w Polsce jak duży jest potencjał naukowy, dydaktyczny i organizacyjny pracowników Wydziału Budownictwa i Architektury. Do tych wydarzeń można zaliczyć: 59 Konferencję Naukową KILiW i KN PZITB „Krynica 2013”, nadanie Auli II im. prof. Mieczysława Króla z udziałem Komisji Nauki PZITB 2014, 60 Konferencję Naukową KILiW PAN i KN PZITB „Krynica 2014”, Konferencja "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie" 2015 (współorganizator Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie), spotkanie Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN 2015, Konferencja "Nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych" (współorganizator Główny Urząd Nadzoru Budowlanego) 2015, itd. W czasie jej kadencji Wydział po raz pierwszy uzyskał kategorię naukową A. Jako Dziekan zainicjowała również działania, mające na celu uzyskanie akredytacji PCA przez Laboratorium Budownictwa.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17