Działalność katedry

Połączenie klasyki z nowoczesnością. Konkurs na aranżację kolorystyczną Kliniki Okulistyki rozstrzygnięty

Projekt Julii Zamojskiej, Magdaleny Wrony i Dominiki Włodek dotyczący aranżacji kolorystycznej wnętrz Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 otrzymał główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Politechnikę Lubelską i Szpital. Natomiast wyróżnienie trafiło do zespołu: Martyna Łęcka, Natalia Gaik, Weronika Lekan.

Zadaniem studentów architektury Politechniki Lubelskiej była aranżacja kolorystyczna wnętrz Kliniki Okulistyki przy ul. Chmielnej w Lublinie, w której po przebudowie będzie mieściło się Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej. Projekt miał uwzględniać kolorystykę, rozwiązania materiałowe pomagające w praktycznym funkcjonowaniu budynku oraz identyfikację wizualną. Każdy zespół musiał przygotować 5 plansz.

Mimo dużego wyzwania, na konkurs wpłynęło aż 25 prac, z których do II etapu wybranych zostało 13. W finale znalazły się 3 projekty. Jury najbardziej spodobał się pomysł trzech studentek II roku architektury – Julii, Magdy i Dominiki.

Na konieczność dostosowania budynku do jego charakteru zwróciła również uwagę opiekunka zwycięskiego zespołu mgr inż. arch. Małgorzata Kozak z Katedry Architektury Współczesnej: – To jest istniejący budynek, dodatkowo zabytkowy, więc trzeba było nawiązać do jego klasyki, żeby nie był oderwany od rzeczywistości i połączyć z nowoczesnymi rozwiązaniami. Moim studentkom to się udało. Jestem z nich dumna.

Każda z nich w nagrodę otrzymała czek w wysokości 2 tys. zł do zrealizowania wg własnych potrzeb.

plansza_21konk.png plansza_41konk.png

konk1.jpg konk2.jpg 

konk3.jpg konk4.jpg

Dziennik Wschodni o wydarzeniu.


"Życzliwy prowadzący"

Tę prestiżową nagrodę przyznawaną przez studentów Wydziału Budownictwa i Architektury w roku 2023 otrzymują:
- Na kierunku Architektura Mgr inż. arch. Damian Hołownia
- Na kierunku Budownictwo Dr inż. Marcin Dębiński

zyczliwy_prowadzacy.jpg


Warsztaty architektoniczne "Przestrzeń" 

organizowane przez Koło Naukowe Architektury Współczesnej. Lublin-Wrocław 26-28 września 2023 r. 

Warsztaty zostały zrealizowane we Wrocławiu, przy udziale członków Koła Naukowo-Badawczego GIS im. dr inż. Józefa Woźniaka, działającego przy Wydziale Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, przedstawicieli kół naukowych z Uniwersytetu Wrocławskiego, takich jak Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej i Koło Naukowe Studentów Geografii oraz Centrum Aktywności Lokalnej. Warsztaty miały na celu zdobycie nowej wiedzy oraz wymianę doświadczeń i umiejętności na forum ogólnokrajowym, skupiając się na tematach związanych z rozwiązywaniem istniejących problemów przestrzennych na terenie pokolejowym we Wrocławiu oraz dostosowywaniem przestrzeni do postępujących zmian klimatycznych. Jednym z kluczowych aspektów była uwaga na dostępność przestrzeni publicznych dla wszystkich grup społecznych, włączając w to osoby z niepełnosprawnościami. Organizacja wydarzenia została sfinansowana w ramach konkursu dla kół naukowych działających w Politechnice Lubelskiej oraz  ze wsparciem finansowym ze strony firmy LEPC. Dzięki współpracy między uczelniami oraz wsparciu zewnętrznemu, udało się osiągnąć wyznaczone cele i przyczynić się do rozwoju przestrzeni miejskiej we Wrocławiu.

Link do broszury informacyjnej: https://drive.google.com/file/d/1NxbEvwHdHr7gbJ2_chqKWnt1B-BH3AZc/view?usp=sharing

warsztaty_m_kozak.jpg


Rozstrzygnięcie konkursu „Współczesna sztuka użytkowa dla WBiA POLLUB”

Konkurs został rozstrzygnięty zgodnie z planem dnia 30 marca. Została zorganizowana uroczysta gala wręczenia nagród, na którą zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy oraz nauczyciele akademiccy kierunku Architektura. 

Wyniki:

I nagroda 1500 zł dla zespołu Natalii Kotwicy i Agaty Krzywickiej z Politechniki Lubelskiej

Uzasadnienie: Praca wyróżniająca się spośród innych, w szczególności kreatywnością. Praca estetyczna, spójna graficznie, z przedstawionymi ideami projektowymi, zawierająca wymagane elementy. Jury zauważyło, że zaimplementowanie przedstawionej pracy mogłoby przyczynić się do szerokiej   promocji WBiA. 

II nagroda 1200 zł dla Szymona Adamczuka z Politechniki Lubelskiej

Uzasadnienie: Praca może być z łatwością zaimplementowana w istniejące siedziska. Ponadto, podkreśla to czego studentom brakuje na wydziale – stolików i miejsc do pracy. Praca nagrodzona swoją prostotą i łatwością wdrożenia jej niskim kosztem w przestrzeń komunikacyjną na każdej kondygnacji WBiA. Wysokie walory estetyczne.

III nagroda 1000 zł dla zespołu: Olga Piróg i Jan  Wypchlak z Politechniki Wrocławskiej

Uzasadnienie: Praca podkreśla formę budynku. Nagrodzona za konsekwentne przestudiowanie formy. Jako prosty element może stanowić akcent holu głównego WICA i pomieścić dużą grupę studentów.

Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Bezpośrednio w ramach rozstrzygnięcia miejsc zorganizowano wystawę pokonkursową na parterze WBiA, podczas, której każdy mógł zapoznać się z pracami. 

konkurs_wspolcz_sztuka.jpg


Badania architektoniczne związane z Twierdzą Kłodzko

Od 2016 roku cyklicznie co roku pracownicy Katedry Architektury Współczesnej mgr inż. arch. Karol Krupa oraz mgr inż. arch. Piotr Gleń wykonują badania związane z inwentaryzacją architektoniczną przy użyciu skaningu laserowego Twierdzy Kłodzko (https://www.twierdza.klodzko.pl/wspolpraca-z-politechnika-lubelska.html), (https://www.twierdza.klodzko.pl/).

W ramach prac powstaje złożona chmura punktów skanowanego obiektu, trójwymiarowy model, prace dyplomowe prowadzone przez naszych pracowników jak również szereg publikacji naukowych wykorzystujących w innowacyjny sposób technologię skaningu laserowego.

klodzko_3.jpg 

kl2.jpg

klodzko_-_warszawa_3.jpg karola_zdj.jpg


Badania architektoniczne związane z Twierdzą Boyen (Giżycko)

Pracownicy naukowi Katedry Architektury Współczesnej mgr inż. arch. Karol Krupa oraz mgr inż. arch. Piotr Gleń od 2022 roku wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej prowadzą badania naukowe połączone z inwentaryzacją Twierdzy Boyen.

W ramach wyjazdów prowadzone są wykłady i szkolenia dla studentów ze skaningu 3D oraz kompleksowe inwentaryzacje obiektów wchodzących w skład Twierdzy Boyen.

boyen_1.jpg

boyen_2.jpg


Stypendium Ministra Edukacji i Nauki 2023

Mgr inż. arch. Piotr Gleń w 2023 roku został laureatem prestiżowego stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców (edycja 18) https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ogloszenie-wynikow-postepowania-w-sprawie-przyznania-stypendiow-ministra-edukacji-i-nauki-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow-w-2023-r-edycja-18. Stypendium przyznawane jest co roku dla 230 młodych naukowców z całej Polski za wybitne osiągnięcia naukowe.

Nasz pracownik reprezentuje dziedzinę nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Prowadzi badania związane z obiektami zabytkowymi w kontekście współczesnych uwarunkowań, które skupiają się na trzech obszarach: analizie procesów adaptacyjnych oraz przystosowywaniu zabytków do współczesnych funkcji, wprowadzaniu różnych metod cyfryzacji obiektów zabytkowych przy użyciu technologii skaningu laserowego oraz fotogrametrii oraz możliwościach wprowadzania nowoczesnych technologii grzewczych wspomagających funkcjonowanie obiektów zabytkowych oraz przyczyniających się do zmniejszania emisyjności CO2.

Doktorant studiów doktoranckich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, członek Rady Naukowej czasopisma Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych, a także komitetów organizacyjnych ogólnopolskich studenckich warsztatów architektonicznych „Synergia w Architekturze”. Laureat stypendium naukowego dla wybitnie uzdolnionych doktorantów Prezydenta Miasta Lublina 2023 https://lublin.eu/mieszkancy/edukacja/dla-studenta/#id_1 oraz autor ponad 30 publikacji naukowych https://pub.pollub.pl/author/2642/articles/.


LFN

-


PROJEKTOWANIE UNIWERSALNE

W ramach przedmiotu „projektowanie uniwersalne” pracownicy KAW prowadzą zajęcia teoretyczne oraz praktyczne przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Studenci mają okazję zapoznać się z problematyką związaną z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych dzięki czemu w dokładniejszy sposób zostają przygotowane opracowania i projekty semestralne z projektowania uniwersalnego.

W ramach zajęć praktycznych używane są symulatory niedowładu kończyn, symulatory starości, symulatory wad wzroku, wózki inwalidzkie standardowe oraz wózki elektryczne.

uniwersalne_3.jpg uniwersalne_4.jpg

uniwersalne_1-1.jpg uniwersalne_2-1.jpg


I Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Synergia w Architekturze"

W dniach 10-11 marca 2016 r. odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Synergia w Architekturze" będąca podsumowaniem Studenckich Warsztatów Architektonicznych o tym samym tytule.

Celem konferencji była dyskusja nad problemami z którymi borykają się władze, architekci oraz planiści współczesnych miast, w tym głównie tych posiadających szczególnie znaczący rys historyczny.

Konferencja poprzedzona była Studenckimi Warsztatami Architektonicznymi, które miałby miejsce w dniach 23-26.09.2015r. W warsztatach uczestniczyło 52 studentów oraz absolwentów kierunku architektura z wielu polskich uczelni - m.in. Politechniki Warszawskiej, Politechniki Poznańskiej oraz Politechniki Śląskiej. Warsztaty obejmowały teren Rotundy i Ośrodka MOSiR w Zamościu. 


Studenckie Warsztaty Architektoniczne "Synergia w Architekturze"

Pierwsze Ogólnopolskie Warsztaty Architektoniczne „Synergia w  architekturze” planowane na dni 23-26.09.2015 r. obejmą rewitalizację problematycznych obszarów miejscowości województwa lubelskiego. Pierwszym zadaniem projektowym będzie opracowanie  rejonu rotundy, zalewu i teren OSIR w Zamościu – mieście idealnym, obecnie wymagającym takiej interwencji.

Uczestnicy warsztatów wezmą udział we współtworzeniu wypełnień wnętrz urbanistycznych z propozycją „integrujących form architektonicznych” w rejonie miasta Zamościa. Warsztaty architektoniczne pomogą w poszukiwaniu i budowaniu form spełniających rolę w scalaniu struktury przestrzeni miasta, mając świadomość tworzenia się między nią a otoczeniem związku „synergii”.


Międzynarodowy Dzień Pisarzy 

W dniu 26 lutego 2015 r. w Bibliotece Wydziału Budownictwa i Architektury PL, w ramach Międzynarodowego Dnia Pisarzy, odbyło się spotkanie z dr inż. arch. Janem Wraną, Kierownikiem Samodzielnej Pracowni Architektonicznej - autorem książki "Rola i znaczenie architektury w procesie scalania struktury przestrzennej miasta na przykładzie Lublina"

link


Wyniki Konkursu "Architektura Betonowa 2014"

W dniu 20 października br. odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników, rozdania nagród i otwarcia wystawy pokonkursowej. Wśród laureatów - trzy równorzędne główne nagrody - znalazła się absolwentka naszego Wydziału - mgr inż. arch. Agnieszka Kalita, dyplomantka dr inż. arch. Jana Wrany - z pracą magisterską pt.: "Kościół w zabudowie miejskiej".

Informacja

Galeria Konkursowa

Galeria Politechniki Krakowskiej


W dniu 7 maja 2014 r. odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej. 

Komisja dokonała oceny prac biorąc pod uwagę wartości projektowe: innowacyjność i nowatorstwo, estetykę, zastosowanie proponowanego materiału (szkło), kolorystykę oraz jakość prezentacji. Po przeprowadzeniu analizy prac Komisja postanowiłanie przyznawać Nagrody Głównej- a trzy równorzędne wyróżnienia dla uczestników Konkursu.

Komisja Konkursowa jednocześnie poinformowała, iż w najbliższym czasie zostanie ogłoszona kolejna edycja Konkursu, mająca na celu wyłonienie zwycięzcy spośród większej ilości zgłaszających się do udziału w Konkursie Studentów. 

Prosimy obserwować stronę www SPA - już niedługo pojawi się ogłoszenie o Konkursie.


W dniu 14 października 2013 roku odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w XIV edycji Konkursu Architektura Betonowa 2013 oraz otwarcie wystawy pokonkursowej.

Miło nam poinformować, iż jednym z laureatów został Dyplomant Samodzielnej Pracowni Architektonicznej. Mgr inż. arch. Oskar Ciuryła otrzymał Wyróżnienie za swoją pracę magisterską pt. "Koncepcja Strefy Zero w Nowym Jorku. Projekt filharmonii oraz restauracja" napisaną pod kierunkiem pana dr inż. arch. Jana Wrany.

Galeria Konkursu

Galeria Politechniki Krakowskiej


W dniu 24 czerwca 2013 roku odbyła się Konferencja podsumowująca projekt Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury - rozbudowa i wyposażenie kompleksu dydaktyczno-naukowego Politechniki Lubelskiej dla kierunku Architektura i Urbanistyka.

Informacje w prasie 

Radio Lublin

Tvp.pl

Kurierlubelski.pl

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17