Prof. dr hab. inż. Ewa Błazik-Borowa uzyskała tytuł zawodowy magistra inżyniera budownictwa w 1992 r. na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej WBiS (stara nazwa naszego Wydziału). W tym też roku rozpoczęła pracę na Politechnice Lubelskiej na stanowisku asystenta w Katedrze Mechaniki Budowli, gdzie pracuje do dziś. W 1997 roku obroniła rozprawę doktorską pt. „Modelowanie obciążenia wiatrem dwóch walców kołowych w warunkach interferencji aerodynamicznej” (rozprawa doktorska, wybrane publikacja z tego zakresu są tutaj i tutaj) i uzyskała stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo. Warto zauważyć, że była pierwszą osobą, która uzyskała ten stopień na WBiS. Kolejny awans naukowy czyli stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2009r. na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Osiągnięciem naukowym, które było podstawą nadania tego stopnia, była analiza problemów, jakie występują podczas symulacji komputerowej pól przepływów wokół budynków za pomocą metody k-ε (przykładowa publikacja, monografia) W międzyczasie w 2003 roku uzyskała uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej a w 2015 roku, jako pierwsza osoba w Polsce, otrzymała specjalizację „Rusztowania budowlane i deskowania wielofunkcyjne”. W dniu 4.01.2021r. Prezydent RP Andrzej Dudy nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych dr hab. inż. Ewie Błazik-Borowej.
Ewa Błazik-Borowa specjalizuje się w metodach numerycznych, mechanice konstrukcji i obciążeniach środowiskowych. Między innymi opracowała model matematyczny drgań układu dwóch walców, wywołanych interferencją aerodynamiczną, opracowała metodę analizy wrażliwości modeli półempirycznych, opisujących zjawisko turbulencji, na współczynniki tych modeli, opracowała zasady korzystania z metody objętości skończonych i modeli turbulencji podczas modelowania komputerowego działania wiatru na budynki, jest współautorką programu do symulacji pola prędkości wiatru jako procesu losowego w czasie i przestrzeni. Szeroki zakres zainteresowań naukowych pozwala jej na prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych, dotyczących funkcjonowania rusztowań i deskowań budowalnych, które z jednej strony są konstrukcjami inżynierskimi a z drugiej pełnią ważną rolę w organizacji bezpiecznej pracy na budowach. Jej aktywność naukowa i dydaktyczna, realizacja projektu badawczego na trzech uczelniach, publikacje i wystąpienia konferencyjne spowodowały wzrost zainteresowania rusztowaniami w środowisku naukowym w Polsce a zespół naukowy Ewy Błazik-Borowej jest uznawany w kraju za jeden z wiodących w tej dziedzinie.
Osiągnięcia naukowe, które były podstawą nadania tytułu profesora dr hab. inż. Ewie Błazik-Borowej, są także związane z rusztowaniami. Do tych osiągnięć należy przede wszystkim monografia zatytułowana: Obciążenia i oddziaływania na rusztowania jako konstrukcje inżynierskie. Książka została wydana w grudniu 2018 roku przez Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej. Monografia jest pierwszą pozycją, która kompleksowo ujmuje problem rusztowań jako tymczasowcyh konstrukcji o złożonej geometrii i schematach obciążenia. Monografia zmienia podejście czytelnika do rusztowań, które zwyczajowo są traktowane jako element dodatkowy lub pomocniczy. Czytelnik po zapoznaniu się z monografią uznaje fakt, że rusztowania są pełnoprawnymi konstrukcjami, które muszą być projektowane, montowane i użytkowane z zastosowaniem precyzyjnych regulacji prawnych, wytycznych i zaleceń. Ostatnie ważniejsze prace z tego zakresu to:
Według danych na dzień 31.08.2022 Prof. Ewa Błazik-Borowa jest autorem lub współautorem 137 publikacji (artykuły w języku angielskim – 57, artykuły w języku polskim – 57, książki – 8), 110 referatów, ponad 180 opracowań technicznych (projektów budowalnych, projektów technicznych rusztowań i deskowań, ekspertyz) oraz uczestniczyła w realizacji 9 projektów badawczych i 24 pracach B+R. W ramach obowiązków dydaktycznych prowadzi zajęcia z przedmiotów związanych z mechaniką konstrukcji i metodami komputerowymi. Wypromowała 3 doktorów, 28 magistrów i 23 inżynierów budownictwa. Większość tych prac dotyczyła rusztowań lub deskowań budowlanych.
Aktualny wykaz publikacji znajduje się pod linkiem: tutaj
Najważniejsze granty:
Przykładowe prace B+R:
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17