Naturalne kruszywa i zmielony na granulat stary asfalt. Z tej mieszanki można przyrządzić długowieczną nawierzchnię drogową. Naukowcy naszej katedry pracują nad taką alternatywą. O potencjale zeolitu opowiada Adrianna Borowicz reporterka Programu Czysta Polska Polsat News. W reportażu wzięli udział pracownicy naszej katedry – Wojciech Franus, Agnieszka Woszuk oraz Rafał Panek.
Zeolity mają cechę wspólną, jest nią obecność cząstek o pustej w środku strukturze przestrzennej. To daje możliwość na stworzenie alternatywnej nawierzchni. Zeolit znajduje zresztą zastosowanie w budownictwie i przemyśle, a także w ogrodnictwie. “Nowy” asfalt może przygotować w niższej temperaturze niż konwencjonalny, a w związku z tym uczynić sam proces nieco bardziej ekologicznym. Jeśli w nawierzchni będzie jakaś pusta przestrzeń, to droga szybciej się zniszczy i zużyje - mówią jednoznacznie eksperci. Woda, mróz, czy środki odladzające na to wpływają. Dlatego alternatywna nawierzchnia może zmniejszyć te problemy.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17