25 października 2021 r. na uroczystym posiedzeniu Rady Naukowej Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej tytuł profesora honorowego otrzymał kierownik Katedry Architektury i Konserwacji Zabytków - dr hab. Mykola Bevz. Profesor Mykola Bevz od 10 lat jest również zatrudniony na stanowisku profesora uczelnie Katedrze Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej.
Kolejną pracą prof. Bevza są badania w ramach wspólnej polsko-ukraińskiej ekspedycji w latach 2013-2018 pt. „Poszukiwania, identyfikacja i badania naukowe najstarszego sanktuarium Matki Bożej zbudowanego w Chełmie przez króla Daniela Romanowicza”. Praca ta została wykonana wspólnie przez polskich i ukraińskich naukowców pod auspicjami Instytutu Archeologii i Etnologii Akademii Nauk i pod ogólnym kierownictwem prof. Andrzeja Buko. Badania umożliwiły określenie lokalizacji i zbadanie architektonicznych i archeologicznych pozostałości latopisowej świątyni zbudowanej w połowie XIII wieku, w rzadkiej jak na owe czasy technice murowania ceglanego. Wendyjske wiązanie cegły w murach i charakter planu świadczą o cechach romańskiej tradycji architektonicznej.
Profesor Bevz jest autorem studiów historycznych i urbanistycznych wielu miast Galicji- Lwowa, Żółkwi, Bełza, Buczacza, Felsztyna, Dobromila i innych.
W swoim raporcie prof. Bevz zwrócił wagę na znaczenie partnerstwa polsko-ukraińskiego w badaniu wspólnej historii, o współpracy w dziedzinie edukacji i nauki. Zwrócił uwagę na wspólne projekty realizowane w ramach partnerstwa polskich i ukraińskich komisji ICOMOS-u, podziękował Politechnice Lubelskiej i prof. Bogusławowi Szmyginowi za wieloletnie partnerstwo i wsparcie wspólnych projektów z badań i konserwacji zabytków.
Profesor Bevz podkreślił, że praca jego zespołu w Haliczu była swego rodzaju kontynuacją inicjatyw naukowców Politechniki Lwowskiej z XIX wieku, kiedy to pod kierownictwem prof. Juliana Zachariewicza w latach 1881-1882 odbyła się pierwsza ekspedycja naukowa wykładowców i studentów w celu inwentaryzacji zabytków starego Halicza (wydanie Zacharewicza w 1882 r. - „Wycieczka do Halicza, Załukwi i na Kryłos”). Właśnie w tym czasie odbyła się też pierwsza uniwersytecka ekspedycja architektoniczno-archeologiczna, kiedy to grupa politechników kierowana przez profesora Juliana Zacharewicza brała udział w odsłonięciach archeologicznych fundamentów starożytnych sanktuariów halickich, badanych przez historyka Izydora Szaranewicza. Jako podsumowanie tych prac ukazała się pierwsza w Galicji praca naukowa Jurija Zachariewicza o kierunku archeologiczno-architektonicznym „Wykopaliska w Załukwi nad Dniestrem".
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17