Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej serdecznie zaprasza na wykłady gościnne:
- wtorek 29 października 2019 o 19:45
wykład "O architekturze wschodniej słów kilka" wygłosi Klaudiusz Pupiec
- wtorek 5 listopada 2019 o 19:45
wykład „Przekształcenie przestrzeni do życia” wygłosi Marek Budzyński
Oba wykłady odbędą się na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
ul. Nadbystrzycka 40, aula III (430) - nowe skrzydło - IV piętro
Klaudiusz Pupiec podczas wykładu "O architekturze wschodniej słów kilka" we wtorek 29 października 2019 19:45 przedstawi przykłady architektury z Białorusi, Litwy i Ukrainy - zarówno dawniejsze jak i mniej dawne. Wśród tych dawniejszych będą przykładów będą obiekty zrealizowane w czasach, kiedy część terenu tych krajów zajmowały tak zwane Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Klaudiusz Pupiec jest obecnie studentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wcześniej przez rok studiował architekturę na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Marek Budzyński podczas wykładu „Przekształcenie przestrzeni do życia” we wtorek 5 listopada opowie o zrealizowanych i niezrealizowanych projektach z różnych okresów swojej wieloletniej działalności jako architekta. Podzieli się też refleksjami dotyczącymi miejsca architektury we współczesnym świecie a także przemyśleniami na temat zmieniającej się oceny swojej architektury wraz z upływem czasu.
Marek Budzyński jest laureatem wielu konkursów architektonicznych. W 1993 roku otrzymał Honorową Nagrodę SARP – najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane w Polsce w dziedzinie architektury.
Najbardziej znaną i cenioną realizacją Marka Budzyńskiego jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Zrealizował wspólnie z innymi architektami także inne ważne obiekty użyteczności publicznej - między innymi Sąd Najwyższy w Warszawie, Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku, zespół zabudowań Uniwersytetu w Białymstoku, Kościół Wniebowstąpienia w Warszawie. Jest także architektem licznych obiektów mieszkalnych i osiedli - najbardziej znane to osiedle Ursynów Północny w Warszawie. Jest też autorem realizacji architektonicznych i zespołów urbanistycznych niezrealizowanych lub też zrealizowanych w niewielkiej części - na przykład Osiedla Młodych w Nowym Dworze Mazowieckim, które według projektu miało tworzyć różnorodnie ukształtowany fragment miasta - a powstał z niego jedynie niewielki fragment.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17