W dniach 23 – 24 stycznia 2024 roku w Sitańcu odbyła się VI Konferencja Naukowa dotycząca prac realizowanych w roku 2024 przez pracowników Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Celem konferencji było omówienie wyników działań i realizacji badań naukowych realizowanych w roku 2024 przez pracowników wydziału. Głównym naciskiem była prazentacja wyników w poszcególnych katedrach, prezentacja asystentów oraz doktorantów.
Podczas konferencji zostały zaprezentowane zrealizowane prace naukowe jak i prace związane z rozwojem Wydziału Budownictwa i Architektury. Przedsięwzięcie tego typu jest dobrą okazją do spotkania się Zespołu Dziekańskiego ze społecznością wydziału, podzieleniem się ze sobą doświadczeniami oraz wiedzą.
Pierwszego dnia zostały zaprezentowane osiągnięcia poszczególnych katedr oraz laboratorium budownictwa przez ich kierowników. Natomiast drugiego dnia konferencji efekty pracy naukowej prezentowali asystenci oraz doktoranci. Nowością w tym roku były wystąpienia Młodych Naukowców. Wśród prelengentów było 4 reprezentantów Naszej katedry - trzech asystentów: mgr inż. Bartosz Gąska, mgr inż. Bartosz Kubicki, mgr inż. Agnieszka Lal oraz dr inż. Szymon Malinowski jako reprezentant Młodych Naukowców. Poniżej zaprezentowano skrótowe informacje o każdej z prezentacji.
Bartłomiej Gąska Bartłomiej Gąska omówił swoją działalność naukowo-badawczą w roku 2024 oraz plany na kolejny rok. Na początku przedstawił analizę porównawczą posadowienia budynku w złożonych warunkach gruntowych w dwóch wariantach, tj. posadowienie na palach fundamentowych oraz wzmocnienie gruntu kolumnami betonowymi. Następnie przedstawił pracę dotyczącą określania wytrzymałości na ścinanie gruntów lessowych z wykorzystaniem sondowań CPT poprzez wyznaczenie współczynnika Nkt, oraz pokrótce wspomniał o badaniach nasypów budowlanych wykonanych z lessów, dotyczące określenia parametru odbiorowego badaniami wgłębnymi.
Bartosz Kubicki odniósł się podczas wystąpienia do swoich zakończonych badań w roku 2024. Pierwszym poruszonym tematem było wykonanie analizy dróg rowerowych na terenie miasta Lublin i opracowania proponownaych nowych tras rowerowych na rok 2030. Do badań wykorzystano ogólnodostępne dane oraz darmowe oprogramowanie QGIS. Multimodalny system rzeczywistości rozszerzonej (AR) do rozpoznawania typu dachu w czasie rzeczywistym na urządzeniach mobilnych był drugim tematem badań w minionym roku. Opracowano system, na podstawie darmowych danych i algorytmu YOLO, którego zadaniem jest rozmowznawanie typów dachów (w tym momencie 2 typów: dwuspadowy i inne) na podstawie ortofotomapy w czasie rzeczywistym i wizualizacji ich w trójwymiarze na urządzeniu mobilnym.
Agnieszka Lal podczas swojego wystąpienia zreferowała zadania, jakie zrealizowała z minionym roku. Odniosła się do podjętych kierunków badań, w tym stabilizacji/solidyfikacji pyłu lessowego zanieczyszczonego cynkiem oraz badań parametrów geotechnicznych podłoża lessowego. Omówiła działania na rzecz promocji uczelni w których brała udział, kwestie dydaktyki oraz publikacji i udziału w konferencji. Przekazała również informacje dotyczące projektów badawczych, w których brała udział.
Szymon Malinowski
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17