- Doświadczenie Chladniego - wizualizacja drgań płyty swobodnie podpartej - dr hab. inż. Jerzy Podgórski, mgr inż. Jakub Gontarz. Pokaz polegał na wykonaniu za pomocą nowoczesnych metod badawczych 18 wiecznego doświadczenia niemieckiego akustyka Ernsta Chladniego. Przedstawiono tworzenie zapomocą drobnego piasku figur Chladniego na drgającej płycie.
- Lepimy kulki z ziemi. I co z tego wynika? - dr hab. inż. Małgorzata Franus. Zajęcia praktyczne przeprwoadzone w ramach projektu udowadniały, że do określenia rodzaju gruntu wystarczy zrobić z niego kulkę, potem niewielki "wałeczek", a następnie rozetrzeć między palcami.
- Katastrofa budowlana w małej skali - dr inż. Jerzy Szerafin. Prezentację rozpoczynał krótki wykład na temat uszkodzeń i katastrof konstrukcji drewnianych. Zaprezentowano praktycznie zachowanie się belki drewnianej pod obciążeniem aż do zniszczenia.
XV Lubelski Festiwal Nauki odbywał się w dniach 15-21 września 2018 pod hasłem Człowiek inspiracją nauki. Głównym Organizatorem Festiwalu był Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Lubelski Festiwal Nauki to wydarzenie o charakterze naukowo-kulturalnym i jednocześnie promującym i popularyzującym najnowsze osiągnięcia naukowe i techniczne. Głównym celem Festiwalu jest upowszechnianie nauki poprzez pokazanie, że nauka nie jest tak niedostępną i niezrozumiałą częścią rzeczywistości.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17